Ազգային ժողով արդեն տեւական ժամանակ չէին այցելել դպրոցականներ: Սկզբում համավարակի, հետո պատերազմի պատճառով: Մարտի 23-ին երկարատեւ դադարից հետո ԱԺ-ն կրկին բացեց դռները: «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարան այցելեցին Վաղարշ Վաղարշյանի անվան  թիվ 80 դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները:
Հյուրերի հետ հանդիպեց խորհրդարանի փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը: Նա ներկայացրեց խորհրդարանի կառուցվածքը, օրենքների նախագծերի մշակման, քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը. «Թե՛ աշակերտները, թե՛ ուսանողները հնարավորություն ունեն անկաշկանդ շփվելու պատգամավորների հետ, իրենց հարցերը բարձրաձայնելու եւ մտքեր փոխանակելու»:
Դպրոցականների հարցերը հիմնականում վերաբերում էին Արցախի անկախությանը, երկրի անվտանգությանը: Նրանց նաեւ հետաքրքրքում էր Ազգային ժողովի պատմությունը, շենքի ճարտարապետությունը:
Հյուրերն այցելեցին ԱԺ գրադարան եւ թանգարան, այնուհետեւ ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւեցին խորհրդարանի աշխատանքներին, լուսանկարվեցին նիստերի դահլիճում:
Վահե Էնֆիաջյանը երեխաներին հորդորեց մասնագիտություն ընտրելուց երկար մտածել: Ընտրել այնպիսի ուղղություն, որն իր նպաստը կբերի երկրի զարգացմանը: Ի դեպ, ուսանողների հետ հանդիպումների արդյունքում օրինագծեր են մշակվել եւ կյանքի կոչվել:

The schoolchildren did not visit the National Assembly for a long lasting stop: at the beginning because of pandemic, then because of war. On March 23, after long lasting stop the NA again opened its doors. In the frameworks of the Open Doors programme the pupils and the teachers of Vagharsh Vagharshyan visited the parliament.
The Deputy Speaker of the parliament Vahe Enfiajyan met with the guests. He presented the structure of the parliament, the procedure of the revision, the debate and the adoption of the draft laws.” Both the pupils and the students have an opportunity to contact with the deputies and raise their voices and exchange their ideas.”
The schoolchildren mainly related to the independence of Artsakh and the security of the country. They were also interested in the history of the National Assembly and the architecture of the building.
The guests visited the NA library and the museum, then they followed the works of the parliament from the box of the NA Session Hall, they had been taken photos in the Session Hall.
Vahe Enfiajyan urged the children to think long choosing profession, and to choose the one which would contribute to the development of the country. By the way, as a result of meetings with the students, bills were revised and called into life.